Info

29. května 2008 v 14:55 | Andie |  Let's Dance 2: The Streets
Další pokračování ifíčka o filmíku.. :D

Setkání s postavami: Robert Hoffman je Chase

Není pochyb, že Chase je hvězdou mezi studenty MŠU. Je charismatický, chytrý, skvělý tanečník a je si toho vědom. Ale to neznamená, že je se vším spokojený. On nechce být jen technicky dobrý, on chce být jiný, chce vyčnívat, najít sílu být skutečně sám sebou. Nakonec se musí postavit proti svému bratrovi Blakeovi, přísnému řediteli školy, aby změnil věci a obnovil kreativní volnost na místě, které miluje.
Tvůrci Let's Dance 2 Street Dance věděli, že role Chase bude klíčovou, stejně jako že mezi ním a Andie musí přeskočit jiskra, která zažehne spoustu dalších věcí. Hledání je zavedlo k Robertu Hoffmanovi, který začal tancovat již v mateřské školce a který ovládá snad každý taneční styl, od stepu a baletu, k jazzu a hip-hopu, jak vyrůstal, vyhrával, stejně jako Chase, všechna možná ocenění a soutěže.
Hoffman není ve filmovém průmyslu nováčkem. Zahrál si již v seriálu Wild 'N Out, ve filmu Nakládačka (You Got Served, 2004, r. Chris Stokes), ve filmu Super náhradník (She's The Man, 2006, Andy Fickman) získal hlavní roli.
"Robert je velmi přirozený a opravdový," říká režisér Jon M. Chu. "Má v sobě stále to kouzlo kluka ze školy, ale je také výjimečným tanečníkem. Věděl jsem, že on tuto roli zvládne."
Pro Hoffmana bylo snadné se do role Chase dostat, neboť mu byl velmi blízký. "Chase je kluk z MŠU, kterému se vše daří, ale jedna věc, kterou nikdy neměl a která se shoduje také s mým životem, je někdo, kdo by mu řekl, aby věřil svému vnitřnímu hlasu tanečníka, kdo by mu řekl, aby tančil to, co chce, co vychází z jeho nitra," vysvětluje herec. "Když Andie nastoupí do školy, je to ona, díky níž Chase procitne. Znovu vzkřísí svoji vášeň pro tanec. Ona mu ukáže, co znamená, když tanec vychází ze srdce, jak být osobitý. To změní jeho pohled na svět."

Briana Eviganová je Andie
Srdcem Let's Dance 2 Street Dance je Andie, mladá žena pocházející ze stejně drsného prostředí jako v Let's Dance Tyler Gage (Channing Tatum), která musí najít způsob, jak překonat svoji problematickou minulost a zapadnout mezi studenty MŠU, aniž by však přestala být věrná svým kořenům z Baltimorských ulic. Stejně jako u Chase věděli filmaři, že musí najít někoho, kdo má jak taneční, tak i herecké dovednosti, kdo by dokázal přivést k životu tuto postavu. Tato kritéria je přivedla k "nové tváři", Brianě Eviganové, která se ve svých 7 letech začala věnovat tanci s hip-hopovou choreografkou Shane Sparksovou a objevila se v několika hudebních klipech a nezávislých filmech.
Hned při prvním četní scénáře s Robertem Hoffmanem filmaři věděli, že ona je jejich Andie. "Když spolu četli, byla to magie," říká Chu. "Briana se do toho pustila a s Robertem čerpali z energie toho druhého, přesně jak jsme doufali."
Eviganová byla, stejně jako Hoffman, zaujata osudem své postavy, který byl z několika směrech podobný jejímu vlastnímu. "Andie mohla začít tak, že všechno úplně ztratí, ale ona má cíl a sen a nedovolí, aby jí ho cokoliv překazilo," říká Eviganová. "Její matka zemřela, nemá otce a nemá přílišnou důvěru v muže. Ale pomalu se učí, že někdy musíte nechat předsudky stranou, abyste dosáhli toho, co si skutečně přejete. Na konci se zamiluje do chlápka, kterého celou dobu odstrkovala. A naučí se, jak je důležité nejen věřit, ale také respektovat."
Nejvíce však Eviganovou inspiroval nezkrotný duch Andie, který ji přivede na nečekaná místa. Herečka shrnuje: "Když máte fakt těžké časy a všechno se hroutí a vy máte pocit, jako když nikam nepatříte, Andie vám ukáže, že prostě musíte zůstat silní a jít stále kupředu a nikdy nikomu nedovolit, aby vstoupil do cesty vašim snům."

Cassie Venturová je Sophie
Když Andie přijde do MŠU, dostane se okamžitě do konfliktu s jednou z nejtalentovanějších a nejvíce sebevědomých holek: "trojnásobná hrozba" herečka, zpěvačka a tanečnice Sophie, která je také žárlivou ex-přítelkyní Chase. Pro tuto klíčovou roli vybrali filmaři dalšího nováčka, Cassie Venturovou, R'n'B zpěvačku, která tímto snímkem herecky debutuje a která také nazpívala jednu z písní soundtracku.
Ačkoliv, stejně jako její postava, je Cassie výborná zpěvačka, ukázala se být jedinou, která neměla žádné skutečné taneční zkušenosti. Ale jak se ukázalo, pro Cassie to byla jen minimální překážka, a během intenzivního tréninku nechala vyniknout svůj přirozený talent. "Myslím, že jsem byla jedinou netrénovanou tanečnicí v týmu," přiznává, "ale věděla jsem, že když do toho dám srdce, lidé to ucítí - a tak jsem do toho šla."
Jon M. Chu byl zaujat nejen Cassienou odvahou, když brala tuto roli, ale také její silnou osobností, která zachytila Sophieinu sílu a prudkost. "Když Cassie vejde do místnosti, působí to, jako by okamžitě celý prostor obsáhla," uvádí Chu. "A já myslím, že si skutečně užila tuto zápornou roli, protože ona sama je tak sladká. Dobře rozumí tomu, že Sophie má v příběhu své vlastní zvraty. Ona není úplný ničema, hluboko uvnitř je ztracenou duší a poprvé v životě je nucena udělat něco hezkého."
Cassie se líbilo projít se Sophie jejími vnitřními změnami, od sebestřednosti k vidění většího obrazu. "Na začátku příběhu má Sophie velmi silnou vůli, je zaměřená pouze na svůj cíl, je jako stroj," uvádí. "Své emoce hluboko ukryla, ale její vztah s Andie ji přiměje znovu objevit své pocity a význam druhých lidí."

Setkání s tanečními mistry: 410
I když se Andie dostane do pro ni neobvyklého prostředí Merylandské školy umění, její srdce stále patří ulici, které kraluje taneční skupina 410 - mistři undergroundového, baltimorského streetu. Tento legendární soubor je tvořen skupinou silných, senzačních osobností, jejichž výjimečný talent a skalní vášeň pro hip-hop je řadí mezi nejkreativnější a nejúžasnější taneční týmy ve městě - a ty, kteří chtějí vyhrát soutěž "The Streets".
Výběr tanečníků pro 410, stejně jako pro MŠU, bylo pro filmaře velkou výzvou. Konkurzy probíhaly v Baltimoru i v New Yorku, zúčastnilo se jich na 500 tanečníků, ale náročným sítem filmařů a choreografů prošli jen ti nejlepší z nejlepších.
Nekompromisním vůdcem skupiny 410 je Tuck, horlivý street tanečník, který má své vlastní mínění o Andie. Pro Tucku je 410 více než taneční skupina - je to jeho street rodina, která drží pevně pospolu, a odhodlání Andie navštěvovat MŠU považuje za zradu. Tucku hraje Black Thomas, který není ve filmu nováčkem..
Stejně jako zbytek herců, cítil i Thomas silné empatie ke své postavě a své lásce k tanci navzdory své citovému zmatku ohledně Andie. "Nejvíce se mi líbilo, že tento film říká hodně o tom, jak vidíte sami sebe, jak se prezentujete," říká Thomas. "410 je zcela o postoji. Je to všechno o jednotě. Je to všechno o síle a talentu. Není to o tančících děckách, je to o lidech vyjadřujících sami sebe."
Vůdkyní holek 410 a bývalou nejlepší kamarádkou Andie, Felicií, se stala Telisha Shawová, vycházející mladá tanečnice, která si získala pozornost okolí na školním poháru Dance Theatre of Harlem, a která se dostala na tour s tak významnými umělci jako např. Christina Aguilera, Janet Jackson, Green Day, Kanye West a Beyonce.
Humorný slogan "Telisha hraje Felishu" začal brzy kolovat po produkci, ale filmaři byli potěšeni, že Shawová odvedla skutečně skvělou práci. "Felisha je docela těžká role," říká Chu, "protože na začátku filmu je Andieinou nejlepší kamarádkou, pak se od ní odvrátí, aby se k ní na konci opět vrátila. Když Telisha přišla, četla scénu, ve které říká Andie, 'není to o tom, co chceš, ale o tom, čeho dosáhneš' - a proměnila to v jednu z nejpozoruhodnějších zkoušek, jakou jsem kdy viděl. Četla to takovým způsobem, jaký jsem ani já neočekával, způsobem, kdy mi jí bylo skutečně líto. Telisha ji ztvárnila jako někoho, kdo chce věřit v Andie, ale vše v jejím životě jí ukazuje něco jiného. Ona musí přijít na to, že způsob, jakým žijete svůj život, je jen vaší volbou."

Osazenstvo MŠU
Zatímco jsou členové 410 drsnými a tvrdými street tanečníky, MŠU je plná uhlazených, celoživotních tanečníků, kterým se dostalo toho nejlepšího tréninku v klasickém tanci a kteří jsou zvyklí na tvrdou disciplínu. Ale i v MŠU jsou tací, kteří směřují ke své vlastní bitvě a touží dělat věci jinak. Je to skupina outsiderů a rebelů, kteří tvoří Chaseův tým a tajně trénují, aby mohli vyjít do temné části Baltimoru a soutěžit v "The Street".

Tým, který dá Chase dohromady, je stejně tak unikátní a oddaný, jako 410. Jedním z nejunikátnějších členů MŠU a jedním z nejlepších kamarádů Andie je Moose, který se dostane do školy jako osvětlovač, ale zapálený tanečník. Moose hraje Adam G. Sevani, který je ve svých 15 letech nejmladším členem týmu, do nějž se dostal díky doma nahrané pásce, jenž se dostala do rukou filmařů.
Pak je tu ředitel MŠU, Chaseův upjatý starší bratr Blake, kterého ztvárnil uznávaná broadwayská hvězda Will Kemp. Chu si vždy myslel, že Kemp by dokázal skvěle zachytit podstatu klasického tanečníka, který převzal MŠU a snaží se jí dodat formální, disciplinovanou strukturu v naději, že tím získá pro školu peníze a zlepší se tak její vyhlídky do budoucna.
Kemp vidí Blakea tápajícího mezi svými dlouho skrývanými instinkty tanečníka a ambicemi organizátora. Když vidí Andie trénovat, vytane mu tento konflikt na mysli. "On věří, že dokáže přesvědčit lidi, kteří investují své peníze do školy, aby zaplatili za novou budovu tím, že vezme talentovanou dívku z ulice, bude ji trénovat a zajistí jí slibnou kariéru. Ale Blake má problém - jeho reputace stávkuje a on potřebuje Andie, aby jeho respekt opět pozvedla. Když se mu to však nepodaří, je nucen přehodnotit své snažení a přemýšlet, jestli je to dobré," vysvětluje Kemp.
Pro Kempa je také zajímavý problematický a reálný vztah Blakea a jeho talentovaného, ale už méně konvenčního bratra Chase. Říká: "Chase je velmi nadaný mladý muž, ale z Blakeova pohledu to vše zahazuje, protože vše, co chce, je být na ulici, tancovat hip-hop, pro což nemá Blake sebemenší pochopení."

Ulice v pohybu: choreografie a design určují tón
Od samého začátku chtěl režisér Jon M. Chu, aby měl Let's Dance 2 Street Dance nevšední vzhled a nádech - takový, který vychází z výbušné kreativity a živých emocí autentických tanečních stylů street. Chu věděl, že se celý koncept designu filmu bude muset točit kolem silné a originální choreografie, takže úzce spolupracoval s triem proslulých legend ve světě hip-hopu, kteří byli dohromady schopni utkat nádhernou, energickou tapiserii různých tanečních stylů.
Hlavním choreografem se stal Jamal Sims, který spolupracoval s Anne Fletcherovou již na Let's Dance jako choreograf Channinga Tatuma. Mezi scénami, kde lze rozpoznat Simsův kreativní dotyk, je radostné a smyslné spojení hip-hopu se salsou, který se odehrává v Missyně domě.
K Simsovi se přidala Nadine "Hi Hat" Ruffinová. Hi Hat pracovala s prvotřídní skupinou 410, sestavila choreografie jejich tanečních čísel, a dokonce použila trampolíny, aby dostala jejich pohyby do vyšších úrovní.
Posledním z trojice byl Dave Scott. Scott dělal choreografie tanečních vystoupení studentů MŠU, od funky outsiderů nejistých si svým stylem až po oslnivé a sebejisté hip-hopové hvězdy.
Scott přiznává, že mezi nimi třemi kolovala jen malá dávka soutěživosti, což podporoval především Chu, který přiměl choreografy, aby sledovali práci těch druhých až do posledního momentu, aby tak zvýšil napětí mezi 410 a MŠU. "Taneční svět je vždy velmi soutěživý; každý chce vyhrát," vysvětluje Scott. "Každý chce být lepší než ti ostatní, ale když jste dobří, pomáháte ostatním, kteří jí potřebují. Hi Hat je neuvěřitelná choreografka a její práce s týmem soupeřů byla velmi motivující. Myslím, že jsme ze sebe navzájem dostali to nejlepší."
Mezitím se Chu intenzivně věnoval práci s týmem designérů, včetně kameramana Maxe Malkina, vedoucí výpravy Deborah Herbertovou a kostýmním výtvarníkem Luca Moscaou.
"Max Malkin dodal filmu skutečnou vizuální energii," říká David Nicksay. "Dovolil, aby film působil na okrajích drsně, místy trochu nesoustředěně. Skvěle zachytil emoční sílu, kterou jsme se snažili vdechnout postavám a linii příběhu."
"Chtěl jsem být vizuálně odvážnější, než jsou obvykle taneční filmy," dodává Malkin. "Nechtěli jsme vytvořit hudební klip, kde je tanec oddělený od příběhu, ale protkat vyprávění do tance a naopak. Jon mi k tomu dal hodně prostoru a byl otevřený mnoha novým a neobvyklým myšlenkám, které, podle mého názoru, učinily film vizuálně výrazným."
Deborah Herbertová si vzala Chuovu vizi odvážné, městské, pohádkové scény v Baltomiru a rozjela se. "Zaměřili jsme se na kontrast mezi světem studentů MŠU a tanečníků z ulice," vysvětluje Herbertová. "V MŠU jsme použili paletu studených barev, zatímco na ulicích je vše super-efektivní a špinavé, ale s cákanci barev a graffiti představující kreativní tvořivost mladých."
Poslední stopu zanechal na filmu italský kostýmní výtvarník Luca Mosca, který se doslova zamiloval do tohoto projektu na první pohled, do jeho energie, příběhu a tvůrčím možnostem, které mu poskytl. Mosca úzce spolupracoval s Chu, aby dal každému tanečníkovi ze skupiny, stejně jako individuálním tanečníkům, vlastní silnou, čistou osobnost. "410 jsem vždy viděl jako pohybující se graffiti, tančící v temném, zemitém prostředích nasycených, základních barev," vysvětluje. "Studenti MŠU jsou více potlačováni jemnější paletou, ale při závěrečné scéně v dešti jsou v kaštanových barvách, hořčičné žluté a nahnědlé oranžové. Splynou v jedné nádherné harmonii."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jednička, nebo dvojka?

Jednička
Dvojka
Oboje

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama